Phone: 800-489-0649 - Email: hsreport@aol.com
Basketball Statistics

.HIGH SCHOOL BASKETBALL STATS  2019-20

Forward stats to hsreport @aol.com and sc7777@aol.com

Girls Scoring   

Tamyia Hutchinson, Estill      644 (28.0)

Kelsey Brown, Brashier Middle College     629 (27.3)

Loyal McQueen, Wilson     629 (27.3)

Milaysia Fulwiley, W.J. Keenan    514 (25.7)

Peyton Holley, North Central     306 (21.9)

Joyce Edwards, Camden     526 (21.0)

Maleia Bracone, T.L. Hanna   504 (21.0)

Kelci Adams, Nation Ford    545 (21.0)

Lauren Livingston, Emerald     396 (20.8)

Aylesha Wade, Clover      572 (20.4)

Sailor Rearden, Low Country Prep    241 (20.1)

J'Mani Ingram, North Augusta     478 (19.9)

Nykia Mitchell, Estill      458 (19.9)

Aujea Bowman, Fort Dorchester     438 (19.9)

Mallory Bruce, Travelers Rest     491 (19.6)

Tyra Myers, Hammond School     447 (19.4)

Tkai Devore, John Paul ll    474 (19.0)

Lauryn Taylor, Spring Valley     300 (18.8)

Moya McDuffie, Latta     390 (18.6)

Lauren Scott, Hammond School     443 (18.5)

Mikala Logan, Blacksburg      460 (18.4)

Angel Tilton, Curtis Baptist     217 (18.1)

Jasmine Norman, Marlboro County    305 (17.9)

Abby King, Blue Ridge      466 (17.9)

Randi Neal, South Pointe    483 (17.9)

Tysonia Lowe, Marlboro County    302 (17.8)

Bria Dickinson, Easley Home School     390 (17.7)

McCall King, Christ Church     439 (17.6)

Rishona Washington, Blackville-Hilda     261 (17.4)

Kristen Jenkins, West Ashley       313 (17.4)

Kalisha Hill, Saluda    330 (17.4)

Audrey Meyers, Cardinal Newman      378 (17.2)

Anala Nelson, Lower Richland     395 (17.2)

Alexis Sexton, Lexington      412 (17.2)

Makyla Commander, Timmonsville     205 (17.1)

Kaliah Kendrick, Seneca      222 (17.1)

Riana Green, Latta      358 (17.0)

Keyshuna Fair, Westside     392 (17.0)

Jasmine Jenkins, White Knoll    391 (17.0)

Japonica Wilson, River Bluff    285 (16.8)

Jykya Bell, Dillon    285 (16.8)

Tabitha Littlefield, Greer     435 (16.7)

Ashlyn Watkins, Cardinal Newman     366 (16.6)

Alexis Rice, Dorman    448 (16.6)

Jazolyn Pendergrass, Hartsville    413 (16.5)

Laila Acox, Ridge View     412 (16.5)

Jordan Durant, Comenius     411 (16.4)

Layla Warren, Beaufort      326 (16.3)

Celia Ulrich, Curtis Baptist      194 (16.2)

Augusta Dixon, James Island     404 (16.2)

D'Mya Tucker, Orangeburg-Wilkinson     323 (16.2)

Abbie Bishop, Oakbrook Prep     474 (15.8)

Jen'Lea Nichols, Mullins     284 (15.8)

Mike'Ala Washington, Beaufort Academy     296 (15.6)

Adrienne Ruffalo, Nation Ford    405 (15.6)

Cambria Parker, Scotts Branch     249 (15.6)

Lauryn Robinson, Swansea      293 (15.4)

Tatyana Aiken, Bluffton     350 (15.2)

Tyliah Burns, North Augusta      380 (15.2)

Jenna Sudduth, Greer      406 (15.0)

Kennedy Rivers, Philip Simmons     359 (15.0)

McKenzie Davis, Trinity-Byrnes     265 (14.7)

Kynew Barnwell, Whale Branch     364 (14.6)

Anzya Cook, Woodmont    378 (14.5)

Kendra Lesane, Lee Central     289 (14.5)

Azariah Thomas, Anderson Christian    245 (14.4)

Taniah Wilkins, High Point Academy    344 (14.3)

Yasmene Clark, Christ Church     358 (14.3)

Janiya Scott-Rouse, Timmonsville    186 (14.3)

Shardasia Zeigler, Orangeburg-Wilkinson     283 (14.2)

Kylee Kellermann, Philip Simmons     339 (14.1)

Maleah Williams, Barnwell      268 (14.1)

Aaliyah Lawrence, Gray Collegiate    169 (14.1)

Quadaija Langley,Blue Ridge    366 (14.1)

Marissa Powe, Christ Church     349 (14.0)

Amanda Blake,Ashley Ridge    335 (14.0)

 

Girls Rebounding   

Lauren Thomas, Hartsville    313

Aujea Bowman, Fort Dorchester    283

Zhani Thompson, Whale Branch     278

Tkai Devore, John Paul ll    273

Riley Stack, Wren   254

Tranell Mitchell-Smalls, North Charleston  254

Joyce Edwards, Camden    251

J'Adore Young, Greenville    249

Augusta Dixon, James Island     246

Taniah Wilkins, High Point Academy    243

Nyah Leveretter, Westwood    236

Ashlyn Watkins, Cardinal Newman     228

Chyna Whaley, Burke     226

Yasmene Clark, Christ Church    224

Makazia Hunter, West-Oak    223

Addison Berry, West-Oak    219

Amanda Blake, Ashley Ridge    216

Kakerrah Beason, High Point Academy    215

Annelise Few, Easley Home School     214

KeAirra Gregory, Northwood Academy    214

Ashleigh Goings, Fort Dorchester    210

Ashley Robinson, York Prep    209

Kiana Lee, North Augusta   204

Maliyiah Mason, Irmo    203

Taylor Spires,Richard Winn Academy    201

D'Mya Tucker, Orangeburg-Wilkinson    200

Sophia Simmons, North Charleston    200

Laila Acox, Ridge View    199

Ariana Wilkes, Spring Valley     199

Ari'Yana Hayes, Loris    197

Tyra Myers, Hammond School   196

P'eris Smith, North Augusta    193

Payton Breen, Laurens Academy    192

Sara Ezell, Mountain View Christian     191

Keiana Bookhart, Spartanburg      189

Dea'Quashia Robinson, Lamar   188

Chase Hayes, Wilson    186

Tatyana Aiken, Bluffton    186

Lily Wickiser, New Covenant School    183

Erin Rivers, Whale Branch    183

Zarion Barker, Brookland-Cayce     178

Mayci Irby, Powdersville    178

Blair Quarles, Laurens Academy    178

Makayla Harding, Westminster-Catawba Christian     177

Deondra Jones, Strom Thurmond   177

Chloe Herron, W.W. King Academy  176

Maleia Bracone, T.L. Hanna    176

Zybreayziah Alexander, West Florence   175

Lauryn Taylor, Spring Valley     174

Kayla Jones, Northwood Academy     173

Tyra Sullivan, Ninety-Six    171

Lauryn Robinson, Swansea    171

Chasity Sessions, A.C. Flora   171 

Lauren Scott, Hammond  School    171

Janise Shaw, Goose Creek    171

Mercedes Watson, Palmetto    170

Monique Cepeda, Comenius   168

Janiah Wilson, Bamberg-Ehrhardt  167

Jala Wade, Westwood    167

Bailey Butler, Landrum     164

Rishona Washington, Blackville-Hilda     162

Kalisha Hill, Saluda   162

Hannah Hand, Greer Middle College   162 

Amaura Burgess, West Florence   162

Tamia Watkins, Andrew Jackson  160

Keziah McAdoo, Fox Creek     160

A'Nyla Gates, Lamar    158

Amyria Moore, Spartanburg    157

Shandrea Pringle, Brookland-Cayce    155

Elizabeth Eads, Wando    155

Bria Dickinson, Easley Home School    154

Cristin Gray, Fairfield Central   153

Lindsay Garner, Lexington    153

Dy'Neka Roberts, Denmark-Olar   152

Vanessa Blake, Ashley Ridge    151

Peighton Jambor, Berkeley  150

Kourtney English, Dreher    149

Azariah Thomas, Anderson Christian    146

Amber Burton, Dreher    146

Kiara Roberts, Lancaster    146

Yvonne Vanderpool, Central   146

Lillie Blackwell, Mountain View Christian    145

Quantashia Davis, Aiken   144

Jada Burton, James F. Byrnes    144

Ashanti Barr, Kingstree    143

Reagan Rozier, River Bluff    143

Wren Sconyers, New Covenant School     142

Gwendasia Page, Lake View    141

Keyomie Mention, Kingstree   140

La'nya Lee,Gettys Broome    138

Aaliyah Lawrence, Gray Collegiate     136

Aliana Gilmore, Cane Bay    135

Keonna Hankinson, Emerald    131

Malaka Belser, Oceanside Collegiate    131

Brooke Grant, Lugoff-Elgin   129

Jaylyn Oree, W.J. Keenan   128

Qwanajah Johnson, Burke   127

Jasmine Grant, Summerville    127

Brittany Williams, Florence Christian   127

Reagan Williamson, Laurens Academy    127

Bree Wright, Fox Creek    125

Milaysia Fulwiley, W. J. Keenan   123

Tatum Carr, Cane Bay   121

Dayona Crocker, James F. Byrnes    116

Kirsha Smith, Burke   114

Nadya Watson, Saluda    113

Tori Barr, Ninety-Six   111

Rachel Eubanks, South Aiken Baptist    110

Ta'najya Holman,Denmark-Olar   110

Nyja Deville, Beaufort    104

J. Teasley, Eau Claire    101

Bella Johnson, McBee   100

 

GIRLS ASSISTS  .

Pasiko Gvichiani, Comenius      158

Gabby Giracello, Carolina Forest    151

Ca'Vashia Johnson, North Charleston     150

Daja Taylor, Oakbrook Prep    139

Milaysia Fulwiley, W.J. Keenan     121

Quadaija Langley, Blue Ridge   121

Shardasia Zeigler, Orangeburg-Wilkinson    116

Mikala Logan, Blacksburg     113

Jenna Sudduth, Greer   111

Jada Burton, James F. Byrnes    106

Tyliah Burns, North Augusta   106

Denaundria Greene, Nation Ford   106

Amiyah Ferguson, Northwood Academy   103

Aniyah Oliver, Goose Creek    102

Anaya Muhammad, Southside   100

Jordan Durant, Comenius    100

Marissa Powe, Christ Church     98

Jasmine Frierson, A.C. Flora    98

Jamia Blake, South Pointe   98

Kaitlyn Richmond, Nation Ford   98

Alexis Rice, Dorman    94

Kiana Lee, North Augusta   94

Tanaja Kennedy, Cardinal Newman    92

Lauren Livingston, Emerald     92

Alayah Birch, Northwood Academy     91

Kelci Adams, Nation Ford    88

Tyra Myers, Hammond School   87

Trinity Franklin, Greenville   87

Mariah Mitchem, Ridge View    86

Tkai Devore, John Paul ll   84

Kaitlin Curnow, New Covenant School    82

Loyal McQueen, Wilson    82

Aylesha Wade, Clover    81

Kylee Kellermann, Philip Simmons     80

Maddy Galloway, Mountain View Christian   80

Marquelle Bomar, Dormar    80

Corley Keefe, Florence Christian   78

Tacoya Heyward, Bluffton   78

Tatyana Aiken, Bluffton   77

Anna Ruth Bryant, Wren   77

Marianna Ballard, Clover   76

Jordan Mapp, Fort Dorchester   75

Reagan Williamson, Laurens Academy    75

Ameonta Sutton, Hartsville   74

Cambria Parker, Scotts Branch    73

Ehrial Wagstaff, Irmo    72

Maleia Bracone, T.L. Hanna    71

Kaelin Davis , Military Magnet   71

Alaina Nettles, Cane Bay    70

 

GIRLS STEALS  

 

Ehrial Wagstaff, Irmo     111

Tatyana Aiken, Bluffton  104

Janae Whaley, R.B. Stall   93

Mikala Logan, Blacksburg    92

Ca'Vashia Johnson, North Charleston    87

Milaysia Fulwiley, W.J. Keenan   85

Maleia Bracone, T.L. Hanna   84

Daja Taylor, Oakbrook Prep   84

Joyce Edwards, Camden   79

Gabby Giracello, Carolina Forest   78

Tyliah Burns, North Augusta    77

Bria Dickinson, Easley Home School    76

Chazmin Bradley, Military Magnet   75

Abby King, Blue Ridge   74

Pasiko Gvichiani, Comenius    75

Rebecca Dinkins, Robert E. Lee 73 

Jayla Jamison, Airport    73

Kennedy Rivers, Philip Simmons    72

Abbie Bishop, Oakbrook Prep   72

Diamond Thompson, Ashley Ridge   71

Faith Sides, Oakbrook Prep    71

Marissa Powe, Christ Church   70

Kaelin Davis, Military Magnet   70

Shardasia Zeigler, Orangeburg-Wilkinson    68

Tkai Devore, John Paul ll    68

Tacoya Heyward, Bluffton    67

Marquelle Bomar, Dorman    67

Jyahni Smith, Berkeley    66

Ty'lim Ferrell, Military Magnet   66

Adrienne Ruffalo, Nation Ford   66

Jataya Brown, Military Magnet    65

Sabri Mitchell, Military Magnet  65

Laronda Quattlebaum, A.C. Flora   65

Alayah Birch, Northwood Academy   65

Tranell Mitchell-Smith, North Charleston    65

Keziah McAdoo, Fox Creek    64

Alexis Rice, Dorman   63

Carmen Chandler, T.L. Hanna   62

Anzya Cook, Woodmont    62

Adiyah Owens, High Point Academy   62

Cambria Parker, Scotts Branch   61

Anala Nelson, Lower Richland    61

Layla Warren, Beaufort   60

Tyra Myers, Hammond School   60

Mariana Ballard, Clover    60

Sophia Simmons, North Charleston   60

Taylor Bates, Fort Dorchester    59

Alexis Sexton, Lexington    59

Zybreayziah Alexander, West Florence   59

Kiana Lee, North Augusta    59

Quadaija Langley, Blue Ridge   59

Jenna Sudduth, Greer   59

Zyasia Carter, Camden   59

Lauren Scott, Hammond School    58

Ariyanna Daney, Ridge View   58

Kaitlin Curnow, New Covenant School   57

Samara Brennan, Dutch Fork    57

Weslyn Bensel, Dixie    57

Jordan Durant, Comenius   57

Caliegh Corbitt, Airport   57

Mariah Moody, Marion   56

Annelise Few, Easley Home School   56

D'Mya Tucker, Orangeburg-Wilkinson    56

Rachel Ambroise, Northwood Academy    56

Jasmine Frierson, A.C. Flora   56

Trinity Delaney, A.c. Flora    55

Japonica Wilson, River Bluff   55

Hasonti Keller, Ridge View    55

Kourtney English, Dreher    54

Kara Harrison, Powdersville    54

Ashlyn Watkins, Cardinal Newman   54

Shanece Mitchell, R.B. Stall   54

Kaitlyn Richmond, Nation Ford    54

Anaya Manigault, Northwood Academy    53

Corley Keefe, Florence Christian   52

Anaya Muhammad, Southside   52

Aletrice Benjamin, Hartsville   52

Martha Bishop, Spartanburg    52

Kourtnie Holmes, Fox Creek   52

Janelle Carter, Clover   52

Shakayla Williamson, West Florence   52

Monique Cepeda, Comenius    51

Shakaylah Cohen, West Florence   51

Jasmine Dowdy, Aiken   50

Zan'Dasia McNeil, Lake View    50

Ari'Yana Hayes, Loris    50

Aniyah Oliver, Goose Creek   50

Jamia Blake, South Pointe   50

Malayziah Etheredge, Westwood   50

Amea Zeigler, Airport  49

TaShanna Harris, Lee Central   49

Lauryn Robinson, Swansea    49

Jayla Lovett, Irmo    49

Charlize Wright, Oceanside Collegiate   48

Wareanna Butler, Dutch Fork    48

Essence Caviness, Blacksburg    48

Augusta Dixon, James Island    48

Tamyia Hutchinson, Estill    48

Alaina Nettles, Cane Bay  47

Kelsey Brown, Brashier Middle College   47

Shawnteanna Tillman, Lower Richland   47

Mariah Mitchem, Ridge View  47

Kaliah Kendrick, Seneca    46

Lily Wickiser, New Covenant School  46

Korletta Daniels, Richland Northeast    46

Aujea Bowman, Fort Dorchester    46

Yvonne Vanderpool, Central   45

Kalisha Hill, Saluda    44

Corteria Chestnut, Loris   44

Lexi Shepard, Summerville   44

Carya Manick, Summerville    43

Jessia Smith, Union Christian Day    42

Mikayla Eargle, A.C. Flora    42

Imani Williams, Dreher    42

Amber Burton, Dreher    42

Chasity Sessions, A.C. Flora   40

 

GIRLS BLOCKED SHOTS

Riley Stack, Wren    91

Ashley Robinson, York Prep    69

Tranell Mitchell-Smalls, North Charleston    68

Chasity Sessions, A.C. Flora   67

Ashlyn Watkins, Cardinal Newman    62

Ashleigh Goings, Fort Dorchester    59

Aujea Bowman, Fort Dorchester    56

Tatyana Aiken, Bluffton    52

Tabitha Littlefield, Greer    52

Joyce Edwards, Camden    51

Annelise Few, Easley Home School  45

Keiana Bookhart, Spartanburg   44

Bailey Butler, Landrum    43

Gwendasia Page, Lake View     40

Kristen Falk, Indianland    39

Ari'Yana Hayes, Loris    38

P'eris Smith, North Augusta    33

Anaya Manigault, Northwood Academy   32

Briana Lynn, Blue Ridge   32

Ny'asia Graham, Johnsonville    32

Alexis Rice, Dorman     32

Tkai Devore, John Paul ll    32

J'Adore Young, Greenville   30

Kelsey Brown, Brashier Middle College    30

Taylor Southall, York Prep    30

Kendra Lesane, Lee Central    29

Moya McDuffie, Latta    29

Ja'Mari Frederick, Westwood    29

Ally Niles, Carolina Forest     28

Chloe Herron, W.W. King Academy    28

Corley Keefe, Florence Christian   27

Mary Wilson Reyner, Christ Church   27

Amiyah Ferguson, Northwood Academy    27

Mariah Moody, Marion   26

Essence Caviness, Blacksburg    26

Lauren Livingston, Emerald   26

Pasiko Gvichiani, Comenius     25

Tabitha Littlefield, Greer   25

 

GIRLS  3 POINT GOALS

Kelci Adams, Nation Ford    62

Loyal McQueen, Wilson    62

Vivian Bracebridge, High Point Academy    60

Abbie Bishop, Oakbrook Prep    59

Faith Sides, Oakbrook Prep   55

Jazolyn Pendergrass, Hartsville     52

Jenna Sudduth, Greer    45

Aylesha Wade, Clover     43

Milaysia Fulwiley, W. J. Keenan   43

McCall King, Christ Church    41

Reilly Ward, Carolina Forest     41

Alexis Sexton, Lexington    40

Maleia Bracone, T.L. Hanna    40

Kenzie Feagin, Florence Christian     38

Nadia Marshall, Newberry   38

Reagan Williamson, Laurens Academy    38

Anzya Cook, Woodmont    37

Bria Dickinson, Easley Home School     36

Jordan Durant, Comenius    36

Adiyah Owens, High Point Academy     35

Daja Taylor, Oakbrook Prep    35

Kynew Barnwell, Whale Branch     35

Abby King, Blue Ridge    35

Caliegh Corbitt, Airport    35

Mariana Ballard, Clover     34

Karis Bullard, Fox Creek     33

Samira Khalil, River Bluff    32

Keyshuna Fair, Westside   32

Blair Quarles, Laurens Academy     30

Emily Blackwell, Mountain View Christian    25

Kylee Kellermann, Philip Simmons    25

Janae Whaley, R.B. Stall   24

Kara Harrison, Powdersville    24

Rosalina Macon, Richland Northeast    24

Qwanajah Johnson, Burke    23

Kolia Adams, Goose Creek    23

Aniyah Oliver, Goose Creek    23

Annelise Few, Easley Home School    23

Samara Brennan, Dutch Fork     23

Talasha Walker, R.B. Stall    23

Tyra Myers, Hammond School     22

Lilly Phillips, Spartanburg    22

Raegan Kendrick, Whitmire    22

Olivia Flossie, Pelion    22

Jessica Woods, Westwood   22

Deveney Curry, Wando     21

Adrienne Ruffalo, Nation Ford   21

Tatyana Aiken, Bluffton    21

Hasonti Keller, Ridge View    21

Jamaria Sampson, Fairfield Central     21

Japonica Wilson, River Bluff    21

Kennedy Rivers, Philip Simmons    21

Arianna Gibson, Blackville-Hilda   21

Reanna Young, Fort Dorchester     20

Rykia Jakes, Military Magnet   20

Ameonta Sutton, Hartsville    20

Mazari Bennett, Woodmont    20

Diamond Thompson, Ashley Ridge    20

Malani Hines, Landrum    20

 

Boys Scoring   

Draylan Burton, Powdersville      761 (31.7)

Caleb Ashworth, Providence Home School     813 (28.0)

Literyian Tyler, North     375 (25.0)

Isayah Owens, High Point Academy     514 (24.5)

Deshawn Murray, North Charleston     411 (24.2)

Justin Bailey, Blue Ridge     567 (23.6)

Cohen Gaskins, Pinewood Prep    610 (23.5)

Bryce McGowens, Wren     509 (23.1)

Jayden Byrd, High Point Academy     514 (22.3)

RaeKwon Horton, W.J. Keenan     535 (22.3)

Russell Brunson Jr, Calhoun County     445 (22.3)

Darjawuan Brown, North Charleston     485 (22.0)

Nai'ryan Bookert, St. Johns Christian    529 (22.0)

Zyan Gilmore, Clarendon Hall Academy      454 (21.6)

Wells Crandall, Walnut Grove Christian     237 (21.5)

Jeremiah Yoder, Foothills Christian       273 (21.0)

Marshall Myers, Cheraw     541 (20.8)

Ethan Agudzi-addo, Covenant Christian     374 (20.8)

Destin Clark, Indianland    428 (20.4)

Seth Debruhl, Christian Academy     447 (20.3)

William Snipes, Dixie    464 (20.2)

Ladarius Jefferies, Union County     520 (20.0)

Devante Johnson, Lugoff-Elgin     500 (20.0)

Camden Gearhart, Hampton Park Christian     217 (19.7)

Russell Branch, Barnwell     294 (19.6)

Kelijh Anderson, Chapman      469 (19.5)

Ronnie Combs, Covenant Christian      311 (19.4)

Traveon Davis, Clarendon Hall     372 (18.6)

James Mingo, Andrew Jackson Academy     613 (18.6)

Darius Boyd, Richard Winn Academy     458 (18.3)

Jabare Perry, Calhoun County      347 (18.3)

John Butler, Christ Church     432 (18.0)

Cyrus Ellison, Hannah-Pamplico     358 (17.9)

Trevon Miles, Latta    338 (17.8)

Tauris Watson, Gray Collegiate    462 (17.8)

Isaiah Caldwell, Heathwood Hall     406 (17.7)

Tariq Shabbazz, Pinewood Prep     441 (17.6)

Weston Glassgow, Dillon Christian    475 (17.6)

Conner Kimbrell, Oakbrook Prep      422 (17.6)

Trevon Spillers, Military Magnet     456 (17.5)

Jacobi Wright, Legacy Early College     488 (17.4)

Brandon Brantley, Wade Hampton (H)      365 (17.4)

Joel Burgess, Cathedral Acdemy     294 (17.3)

Jared Rogers, Seneca      446 (17.2)

Collin Winkler, South Aiken Baptist     257 (17.1)

Josh Beadle, Cardinal Newman     374 (17.0)

Brandon Ingram, Conway Christian     238 (17.0)

Mason Grigg, Northwestern     386 (16.8)

Robert Moore, Bethesda Academy     217 (16.7)

Jordan Jones, Trinity-Byrnes     366 (16.6)

Isiah Washington, Landrum     432 (16.6)

Jacoby Crosby, Bamberg-Ehrhardt     299 (16.6)

Ryan Hawkins, Oakbrook Prep      364 (16.5)

Darian Bookman, Mid-Carolina    446 (16.5)

Shep Forrester, Emerald      394 (16.4)

Justin Baxter, Bamberg-Ehrhardt      294 (16.3)

Hakeem Meggett, Berkeley     261 (16.3)

A J Thompson, Northwestern     374 (16.3)

Jazian Gortman, W.J. Keenan     292 (16.2)

Joshua Smith, Bridges Prep     306 (16.1)

Robert Price, Central     402 (16.1)

Caleb Martin, Wardlaw Academy      466 (16.1)

Antwan Baker, Wagener-Salley      399 (16.0)

E J Evett, Seneca      430 (15.9)

Zacoyeis Elmore, Emerald     398 (15.9)

Cameron Weston, Pee Dee Academy     334 (15.9)

Bobby Taylor, Daniel      445 (15.9)

Jordan Smith, Columbia     284 (15.8)

 

 

 

 

 

 

Boys Rebounding  

Caleb Martin, Wardlaw Academy     296

Mikay Templeton, Andrew Jackson Academy   294

Caleb Ashworth, Providence Home School    285

Cesare Edwards, Hartsville    281

Justin Baxter, Bamberg-Ehrhardt    278

Ethan Agudzi-addo, Covenant Christian    266

Clay Killoren, Spartanburg Day   261

Caio Rita, Laurens Academy    251

Jonathan Schaffer, Andrew Jackson Academy    246

Malakhi Stremlow, Cane Bay    245

E J Evett, Seneca    245

Chandler Hayden, Andrew Jackson Academy   236

Zyrin Odom, Beaufort   235

Adam Comer, Gettys Broome   230

Hudson Wade, Richard Winn Academy   226

Silas Christie, Cardinal Newman   225

Diontra Wiggins, Denmark-Olar   222

Antavious Tay Stukes, Scotts Branch   221

Landon Sauers, Crescent    219

Marquis Pearson, East Clarendon   214

Isaiah Howell, Georgetown   210

Robert Price, Central    210

Trevor Fulmer, W.W. King Academy    209

Jurvod Wise, North    209

Trenton Bennett, North Charleston    201

C J Plantin, Westside   201

C J Washington, Irmo    196

My'Kell Landy, Wagener-Salley     191

Korey Richardson, Lower Richland    188

Brenton Benson, Daniel    188

Josh Owens, Wren    187

Conner Kimbrell, Oakbrook Prep   186

Davion Bowens, Darlington    185

Cohen Gaskins, Pinewood Prep   184

Caleb Smith, Oakbrook Prep  183

Justin Bailey, Blue Ridge  179

K'Jymie Valentine, Chesnee    177

K j McCluney, Union County     176

John Butler, Christ Church   173

JaQuan Degree, Blacksburg    171

Raekwon Horton, W. J. Keenan    169

Jonathan Gordon, Cheraw   169

Quenton Flood, Lower Richland   168

Zaki Rendell, Scotts Branch    166

Chandler O'Bannon, Fox Creek   166

Jawquinn Black, Andrew Jackson    165

Leondria Nelson, Manning   164

Nick Pringle, Whale Branch   163

Rashawn Moore, Johnsonville    163

Maurice Hayman, Lugoff-Elgin    163

Jehqwauyn Hilton, Manning    161

William Hemmingway, Loris   160

Jameel Brooks, York   160

Corey Speights, R.B. Stall   160

Jonathan Burns, South Aiken   160

Telvon Coakley, Stratford   160

Keyan Mims, Fort MIll   159

Drew McKibbon, Greenville Hurricanes   157

Tyjhai Calvin, East Clarendon    153

Deshawn Murray, North Charleston    152

Cyrus Ellison, Hannah-Pamplico    151

T J Simmons, Charleston Math & Science    148

Darjawuan Brown, North Charleston    144

Literyian Tyler, North    139

Robert Moore, Bethesda Academy    137

Jaylen Gresham, Mauldin   136

Timothy Salter, Union County   135

Kaydon Sauers, Crescent    134

Nyavius Gilliard, Johnsonville    133

Dessie Canty Jr, James F. Byrnes   132

Kelvin Allen, Burke    132

Jabare Perry, Calhoun County    131

Jalen Robinson, Andrew Jackson    129

Malik Cooper, Hemingway    123

Jamarious Herring, Loris   122

Dawson Coleman, Beaufort Academy   122

Will Dawkins, Marlboro Academy    122

Camden Gearhart, Hampton Park Christian   121

James Good, South Aiken Baptist    121

Domarion Ginn, Barnwell   120

Devionne Burnett, South Aiken    120

Kendall Chakeris, Palmetto Christian    117

Peyton Crumpton, Whitmire   114

Shawn Chisolm, Whale Branch    114

Jaquan Arocho, Green Sea-Floyds    110

Derian Richardson, Crescent   110

Connor Garris, Pee Dee Academy    109

Zachary Hart, Covenant Christian   103

Malachi Reeves, River Bluff   100

 

Boys Assists  

Jacobi Wright, Legacy Earley College    149

Chandler Hayden, Andrew Jackson Academy   148

Ryan Hawkins, Oakbrook Prep     138

Korey Richardson, Lower Richland   131

Tyjhai Calvin, East Clarendon    131

James Mingo, Andrew Jackson Academy     127

Weston Glassgow, Dillon Christian     119

Bobby Taylor, Daniel    118

Wendell Seabrook, Charleston Math & Science    112

Isaiah Washington, Landrum    109

Orlando Hudson, Darlington    104

Zachary Davis, Denmark-Olar     99

Nazeviah Burris, James F. Byrnes    98

Jordan Jones, Trinity-Byrnes    98

Russell Brunson Jr, Calhoun County    97

Banks Atkins, Chapman     97

Marshall Myers, Cheraw    96

Titus Creech, Barnwell    96

Brandon Howard, Ridgeland-Hardeeville    95

Dylan Williams, Irmo    95

Jordan Blue, Hartsville    95

Tez Frazier, Wren    95

Darian Bookman, Mid-Carolina   95

Ladarius Jefferies, Union County    95

Malik Proctor, York    94

Justin Bailey, Blue Ridge    93

Malik Palmer, Denmark-Olar    93

Avery Spurlock, Wardlaw Academy     91

Caleb Martin, Greenville Hurricanes    91

Shelton Brooks, Mid-Carolina    89

Thomas Tyler, Cardinal Newman     89

Javaris Da'Sant, W.J. Keenan    88

A J Thompson, Northwestern    88

Tory Kelly, Gray Collegiate    88

Darius Boyd, Richard Winn    87

Caio Rita, Laurens Academy     87

Jadon Johnson, Fox Creek   85

Josh Beadle, Cardinal Newman    84

Quez Lewis, Johnsonville     84

Randy Gibson, Scotts Branch     83

Marc Haight, Philip Simmons    82

Cohen Gaskins, Pinewood Prep    82

Kyle Watkins, Carolina Forest    81

Clay Killoren, Spartanburg Day    80

Keyan Mims, Fort Mill    80

Tre'Quan Scott, Darlington    80

Jacob Swan, Hampton Park Christian    78

Tez Goodine, Seneca    78

C J Plantin, Westside    77

Jameson Tucker, Mauldin    77

Candido Ortiz-Robles lll, St. James   76

Kaleb Mack, Mauldin   75

Zavion Clark, Denmark-Olar    75

Dashawn Goodine, Seneca    74

Russell Branch, Barnwell    73

Darrell Gardner, Georgetown   73

Oliver Holmes, Beaufort    72

Tariq Shabbazz, Pinewood Prep    72

Clay Youmans, Providence Home School    70

Jamious Dunlap, Central   70

 

BOYS STEALS  

Avery Spurlock, Wardlaw Academy    64

Russell Brunson Jr., Calhoun County   64

Darjawuan Brown, North Charleston   63

E J Evett, Seneca    62

Wendell Seabrook, Charleston Math & Science   61

Daniel Perkins, Darlington    61

Tariq Shabbazz, Pinewood Prep    61

Davante Gonzalez, Catawba Ridge   59

Cal Robertson, Laurens Academy   58

Darius Boyd, Richard Winn Academy  58

Ryan Hawkins,Oakbrook Prep  57

Darian Bookman, Mid-Carolina     57

Collin Winkler, South Aiken Baptist   56

Leondria Nelson, Manning    56

Weston Glassgow, Dillon Christian   55

Tez Frazier, Wren   51

Shelton Brooks, Mid-Carolina    50

Ronnie Combs, Covenant Christian    50

Malik Proctor, York   50

Tyjhai Calvin, East Clarendon  49

Antwan Baker, Wagener-Salley   49

Payton Cooper, Cardinal Newman    49

Chandler Hayden, Andrew Jackson Academy  49

Justin Bailey, Blue Ridge   47

Cohen Gaskins, Pinewood Prep   47

C J Gilchrist, Mullins    46

Derrick Fields, Travelers Rest    46

Mason Burgess, Wardlaw Academy   46

Ladarius Jeffries, Union County   46

Caio Rita, Laurens Academy    45

Jordan Simpson, Orangeburg-Wilkinson   45

Jordan Williams, Lugoff-Elgin    44

Tyrin Dixon, Charleston Math & Science   43

Ben Brock, West-Oak    43

Dennis Holmes, Ridgeland-Hardeeville    43

Jeremiah Nesbitt, St. James   43

Tauis Watson, Gray Collegiate   42

Quez Lewis, Johnsonville   41

Davian Coaxum, Hannah-Pamplico    41

Jaheim Middleton, Calhoun County   41

Sam Brown, Travelers Rest    41

Clarence Bertoli, Laurens Academy   41

Ethan Brewington, Dillon Christian   41

Tyson Lewis, Westside   41

Bryce McGowens, Wren   40

Ty Eison, Union County   40

Derek Branham, Richard Winn Academy   40

Trenton Bennett, North Charleston   39

Hakeem Meggett, Berkeley    39

Caleb Martin, Greenville Hurricanes   39

Framon Frasier, Berkeley     38

Shawn Chisolm, Whale Branch    38

Raekwon Horton, W.J. Keenan    38

Rashard Baker, Ridgeland-Hardeeville   38

Devante Johnson, Lugoff-Elgin   38

Dalton Williams, Wardlaw Academy  38

Julian Kiett, Irmo    37

Djay Ealey, Andrew Jackson    36

Maurice Bell, Heathwood Hall    36

Isayah Owens, High Point Academy    36

Jamious Dunlap, Central  36

A J Swedenburg, Wagener-Salley   36

Ian Bethea, Dillon Christian   36

Titus Creech, Barnwell   35

Jameaine Washington, Hemingway   35

Jalen Robinson, Andrew Jackson    35

Keyon Wilson, East Clarendon   35

Kendall Huggins, Calhoun County   35

A J Thompson, Northwestern   35

Omar Mitchell, Georgetown    35

Marshall Myers, Cheraw   35

Brandon Howard, Ridgeland-Hardeeville    34

JaQuan Fletcher, Manning   34

Khalil Jenkins, West-Oak   34

Mark Crawford, Berkeley    34

Tymir Lowman, Swansea    34

Brandon Broughton, Charleston Math & Science    33

Jevon Long, York    33

Stephone Smalls, R.B. Stall   33

Christopher Mickel, Calhoun County   33

Jabare Perry, Calhoun County  33

Aaron Parker, Hemingway    32

Tavaris Dolford, Lamar    32

Jazian Gortman, W.J. Keenan   32

My'Kell Landy, Wagener-Salley    32

Jackson Gore, Blacksburg    32

Kendall Chakeris, Palmetto Christian   31

Randy Gibson, Scotts Branch   30

Judah McClintock, Christian Academy   30

Antwan Gasque, Andrews   29

Collin Woodward, W.W. King Academy  29

Nigil Singletary, Hemingway    29

Ethan Agudzi-addo, Covenant Christian   29

Jameco Hartly, R.B. Stall    29

Deshawn Murray, North Charleston    28

Levi Flowers, Barnwell   28

Tyrek Brown, Hemingway   28

Houston Graves, Spartanburg Day   28

Jace Avant, Johnsonville    27

Jaleen Richardson, Timberland   25

James Good, South Aiken Baptist   24

Jackson Quick, Marlboro Academy   24

Connor Garris, Pee Dee Academy     23

Ike Washington, Scotts Branch   23

Kingston Miller, Lamar    23

Justin Baxter, Bamberg-Ehrhardt    23

Cameron Weston, Pee Dee Academy   22

Carson Woodward, W.W. King Academy   20

 

BOYS BLOCKED SHOTS   

Marquis Pearson, East Clarendon   82

Lance Saulisbury, Pinewood Prep    70

John Butler, Christ Church    68

Jabare Perry, Calhoun County   56

JaQuan Degree, Blacksburg    54

Hudson Wade, Richard Winn Academy   52

Trevon Spillers, Military Magnet    48

Caleb Martin, Wardlaw Academy    48

Ethan Agudzi-addo, Covenant Christian   45

Adam Comer, Gettys Broome   45

Malik Palmer, Denmark-Olar    43

Caleb Smith, Oakbrook Prep   41

Ja'Montrell Waters, Lake View   40

Cesare Edwards, Hartsville    40

Justin Freeman, Fox Creek   40

Jeb Ficklin, Andrew Jackson Academy   39

Justin Baxter, Bamberg-Ehrhardt    36

A.J. Hamrick, Westminster-Catawba   36

E J Evett, Seneca    33

Dionte Williams, Charleston Math & Science    32

Davion Bowens, Darlington    32

Trenton Bennett, North Charleston   31

Clay Killoren, Spartanburg Day    30

T. J. Bookman, Mid-Carolina    30

Luke Krawczyk, Catawba Ridge   30

Camden Gearhart, Hampton Park Christian   29

Diamonte Grant, Laurens Academy    29

Drew McKibbon, Greenville Hurricanes    28

C J Washington, Irmo  28

Jaheim Middleton, Calhoun County   27

Joe Barrino, W.J. Keenan    27

Josh Duran, Dillon Christian   27

Brenton Denson, Daniel    27

Zachary Davis, Denmark-Olar   27

Jerald Howard, Fort Dorchester   26

Jackson Lewandowski, Wando   26

Jenkins Peeler, Dixie   25

Madarrius Chaplin, Mid-Carolina  25

Keon Bates, Dixie   24

Russell Brunson Jr., Calhoun County   24

James Good, South Aiken Baptist   23

Jameel Brooks, York   23

Bryce McGowens, Wren    23

Chandler Hayden, Andrew Jackson Academy   22

Joshua Reid, Wagener-Salley    21

Jay Cooper, Mauldin   21

K J McCluney, Union County   21

Hagan Williams, W.W. King Academy   20

Leondria Nelson, Manning  20

Isaiah Howell, Georgetown   20

My'Kell Landy, Wagener-Salley   20

Peyton Crumpton, Whitmire   20

Mario Sanders, Pendleton  20

 

 

3 POINT GOALS

Conner Kimbrell, Oakbrook Prep    70

William Snipes,Dixie   60

Ethan Brewington, Dillon Christian   57

Tariq Shabbazz, Pinewood Prep  54

Weston Glassgow, Dillon Christian    52

Justin Bailey, Blue Ridge    48

Cohen Gaskins, Pinewood Prep    48

Darius Boyd, Richard Winn Academy   48

Sam Laydon, Wando    47

Devante Johnson, Lugoff-Elgin   47

Jayden Byrd, High Point Academy    46

Diamonte Grant, Laurens Academy    45

Deshawn Murray, North Charleston    45

Jared Rogers, Seneca   45

Mikey Templeton, Andrew Jackson Academy    44

Jy Deas, Carvers Bay    43

Junior Smith, Westside    43

Thomas Tyler, Cardinal Newman    41

Jett Hammes, Pendleton  40

Andrew Latiff, Daniel  40

Tre'Quan Scott, Darlington    39

Jordan Williams, Lugoff-Elgin    39

Ike Cornish, Legacy Early College   38

Dru Caldwell, Richard Winn Academy    38

Jamaad Rivers, Beaufort    38

Zacoyeis Elmore, Emerald    36

Seth Debruhl, Christian Academy   36

A J Thompson, Northwestern   35

Devante Gonzalez, Catawba Ridge   35

Corbin King, Blue Ridge   35

James Mingo, Andrew Jackson Academy    35

Ja'Montrell Waters, Lake View    35

Russell Brunson Jr., Calhoun County    34

Latavian Lawrence, Gray Collegiate    34

Dez Frazier, Wren  34

Bryce McGwens, Wren   34

Bobby Taylor, Daniel   33

Ladarius Jeffries, Union County   33

L J White, Cardinal Newman    32

Kevin Stokes, R.B. Stall   32

Isiah Washington, Landrum    32

Jazian Gortman, W.J. Keenan   32

Malik Ware, Travelers Rest    31

Darjawuan Brown, North Charleston   31

Price Lenoir, Pinewood Prep  31

Lawton Fulford, Christian Academy   31

Alex Greene, Carolina Forest    30

Jacobi Wright, Legacy Early College  30

Isayah Owens, High Point Academy   30

Justin Freeman, Fox Creek    30

Jeremiah Nesbitt, St. James   30

Oliver Holmes, Beaufort    30

Marshall Myers, Cheraw   30

Max Peeler, Dixie   30

Sully Reames, Mauldin  30

Dylan Williams, Irmo   29

Shep Forrester, Emerald   29

Ryan Hawkins, Oakbrook Prep   29

Nick Hutchens, Brashier Middle College   29

Case Roach, Travelers Rest   28

Malachi Grist, Hampton Park Christian   28

Qua Allison, Northwestern    28

Josh Beadle, Cardinal Newman   28

Logan Bruce, Ninety-Six   28

Tristan Freeling, Oceanside Collegiate   28

Kyjuan Gadson, Lugoff-Elgin   28

Rylan Brown, Gettys Broome   27

Chase McDuffie, Gray Collegiate   27

Ty Eison, Union County   27

Quay Lewis, Seneca   27

M J Reed, Swansea   27

Qua'liek Lewis, Darlington    26

Dessie Canty jr, James F. Byrnes   26

Jevon Long, York   26

Hampton Schoch, Greenwood    25

Jaylen Green, Philip Simmons    25

Levi Leard, Seneca   25

Xavier White, Military Magnet   25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

© 2019-2020 High School Sports Report

Scroll To Top