Phone: 800-489-0649 - Email: hsreport@aol.com
Softball Stats

2017 SOFTBALL STATS

FORWARD STATS TO sc7777@aol.com or hsreport @aol.com

BATTING AVERAGE  (.400/over)

Claire Gilmore, St. Johns Christian     .696

Taylor Gleaton, May River    .692

Jennifer Kanagy, Williston-Elko   .655

Tiffany Domingue, Clover   .643

Davis Wash, Wardlaw Academy  .615

Emily Crosby, Battery Creek   .607

Chloe Thomas, Lewisville   .591

Chyia Simmons, Whale Branch   .581

Sarah Price, Landrum   .588

Shelby Miller, Williston-Elko   .586

Delanie Laudenbacher, Dixie   .583

Amber Bass, Lewisville    .579

Emily Crosby, Battery Creek   .576

Mykhaela Seawright, Dreher   .576

Mary Claire Sumner, Beaufort    .568

Jourdan Bostic, Spring Valley  .548

Emily Ayers, North Augusta   .541

Karson Hocutt, Cardinal Newman   .536

Bailee New, Dixie  .531

Kelci Brown, Barnwell    .529

Emily Morton, Lewisville   .527

Kaylee Wooten, Williston-Elko    .526

Kylee Gleason, May River    .526

Andrea Lyon,  White Knoll   .522

Shelby Nisbet, Wagener-Salley   .522

Ivy Bryan, Thomas Heyward Academy    .521

Hannah Manley, May River   .516

Karly Heath, North Augusta    .500

Taylor Ashline, Pelion   .500

Morgan Gunter, Wagener-Salley   .500

Maddie Dinkins, Cardinal Newman   .500

Makenzie Eidson, Williston-Elko   .500

Laurel Shaw, Dreher   .500

Tori Ernandez, Lewisville    .491

Anna Beth Grissom, Barnwell    .488

Kaitlynn Creel, Woodland    .488

Morgan Ellis, St. Johns Christian   .483

Cassie McInerney, Fort Mill   .472

Haley Duncan, Woodland    .472

Ally Morales, York   .472

Emma Collins, Wren    .462

Michelle Suddeth, Landrum   .462

Savannah Rodgers, Wardlaw Academy   .462

Kourtney Culcleasure, River Bluff   .459

Shircoria Bosket, North Augusta    .458

Victoria Hernandez, Whale Branch    .458

Lindsay Hunter, Marlboro Academy   .458

Addie Pate, Seneca    .456

Anna Lee Rodgers, Wardlaw Academy   .455

Cameron Jackson, Wagener-Salley  .455

Brenna Kirkland, Wagener-Salley   .455

Jasmine Morse, Seneca   .453

Jace Bennefield, Midland Valley   .450

Caroline Peel, Dreher    .448

Olivia Turpin, May River   .447

Jada Parsons, Johnsonville   .446

Kendall Watson, Cardinal Newman   .444

Abbie Spurlock, Wardlaw Academy   .444

Lauren Collie, Fort Mill   .441

Madeline Davis, York    .439

Ginna Leaphart, White Knoll   .438

Peyton Holley, North Cental   .438

Abree Jones, Dreher   .438

Madison King, Wren   .435

Abby Thomas, Lewisville   .433

Savannah Mullen, Beaufort   .432

Catherine Quarles, Wardlaw Academy   .429

Marissa McDermott, Fort Mill   .429

Shelby Davies, White Knoll   .424

Journeigh Duray, Battery Creek    .424

Mary Kathryn Gillespie, Cardinal Newman   .424

Yas Laureano, T.L. Hanna    .424

Hannah Cannon, Thomas Heyward Academy   .423

Carlee Shannon, York    .420

Maggie Leviner, Johnsonville   .419

Hedie Anderson, Lamar    .419

Emalee Smith, York   .417

Codi Horne, Lewisville   .417

Maria Molloseau, Seneca   .417

Abi Gardner, Powdersville   .413

Sam Van Camp, York   .410

Hannah Goodwin, White Knoll    .409

Ariel Johnson, White Knoll   .409

Bree McBride, Wren  .407

Haley Welsch, May River    .405

Raeleigh Windham, Seneca   .405

Allyssa Still,  Barnwell   .404

Maci Hutto, South Aiken   .403

Payton Lemire, Fort Mill   .400

Emily Babbitt, Blythewood   .400

 

RUNS BATTED IN

Jasmine Morse, Seneca   36

Maria Molloseau, Seneca  36

Shircoria Bosket, North Augusta    34

Bailee New, Dixie   33

Andrea Lyon, White Knoll    32

Shelby Nisbet, Wagener-Salley   32

Ivy Bryan, Thomas Heyward Academy   32

Samantha Bryant, Marlboro Academy   31

Taylor Gleason, May River  30

Chloe Thomas, Lewisville   30

Hannah Goodwin, White Knoll   27

Abi Gardner, Powdersville   27

Maci Hutto, South Aiken   27

Tori Ernandez, Lewisville   27

Laney McLaurin, Marlboro Academy   27

Emily Morton, Lewisville   25

Haven Birchfield, Marlboro Academy   25

Emily Ayers, North Augusta   24

Kaylie Pridgen, Barnwell  24

Kaitlynn Creel, Woodland   24

Ginna Leaphart, White Knoll   23

Morgan Gunter, Wagener-Salley  23

Amber Bass, Lewisville   23

Karly Heath, North Augusta   22

Payton Lemire, Fort Mill  22

Taylor Gleason, May River  22

Lindsay Hunter, Marlboro Academy  22

A P Pelfrey, River Bluff   21

Caitlyn Burke, River Bluff  21

Brenna Kirkland, Wagener-Salley   21

Madison Miller, White Knoll   20

Krislynn Coolong, Beaufort   20

Michaela Manley, May River  20

Allyssa Still, Barnwell    19

Haley Welsch, May River   19

Haley Duncan, Woodland    19

Taylor Newton, White Knoll  18

Lauren Collie, Fort Mill    18

Kyra Shuler, Barnwell   18

Anna Beth Grissom, Barnwell    18

Haven Birchfield, Marlboro Academy  18

Mary Ashley Moore, Ninety-Six  18

Laurel Shaw, Dreher  18

Codi Horne, Lewisville   18

Abby Thomas, Lewisville   18

Ragan Liles, Marlboro Academy  18

Cassie McInerney, Fort Mill   17

Jenna Hartman, Powdersville    17

Grace Wallace, North Augusta    17

Tajea Barr, Ninety-Six  17

Karson Hocutt, Cardinal Newman   17

Taylor Antley, White Knoll    16

Emma Collins, Wren   16

Jada Parsons, Johnsonville    16

DeOuizha Love, York   16

Jenna Ridge, Marlboro Academy   16

Kat Coe, Lamar  16

Jourdan Bostic, Spring Valley  16

Journeigh Duray, Battery Creek   16

Emily Crosby, Battery Creek  16

Alexis Edgerton, Spring  Valley   16

Bailey Goforth, Seneca   15

Hannah Bostic, Spring Valley    15

Brezhay Chambers, Northwestern   15

Savannah Mullen, Beaufort  15

Kylie Bridgemon, Barnwell  15

Claire Gilmore, St. Johns Christian  15

Emily Carter, Landrum   15

Chyla Simmons, Whale Branch  15

Kayla Oswell, River Bluff  15

Maddie Huneycutt, Lamar   15

Makala Seawright, Dreher   15

Bree McBride, Wren  14

Kat Coe, Lamar    14

Hannah Cannon, Thomas Heyward Academy   14

Emalee Smith, York    14

Jourdan Bostic, Spring Valley    14

Ally Morales, York    14

Journeigh Doray, Battery Creek   14

Mykhaela Seawright, Dreher   14

Laurel Shaw, Dreher   14

Raelyn Seabolt, Marlboro Academy 14

Caroline Peel, Dreher  13

Maggie Leviner, Johnsonville    13

Megan Martin, South Aiken    13

Erin Goff, Blythewood    13

Haley Welsch, May River  13

Alexis Edgerton, Spring Valley  13

Sarah Price, Landrum    13

Hanah Uhrich, Powdersville   13

Morgan Ellis, St. Johns Christian   13

Isabella Greer, Battery Creek  13

Ashley Willis, River Bluff  13

Shelby Evilsizer, Seneca   13

Cameron Jackson, Wagener-Salley  13

Raeleigh Windham, Seneca   12

Ariel Johnson, White Knoll  12

Maelyn Thompson, Johnsonville  12

Brook Thames, Johnsonville   12

Karlee Smith, Johnsonville  12

Lillian Sumner, Beaufort   12

Sam Van Camp, York   12

Emily McClary, Blackville-Hilda    12

Peyton Holly, North Central   12

Jordyn Parker, Bluffton  12

McKenzie Price, River Bluff  12

.

RUNS SCORED

Chloe Thomas, Lewisville   36

Karly Heath, North Augusta  33

Kelci Brown, Barnwell    31

Cameron Jackson, Wagener-Salley  31

Kylee Gleason, May River   31

Raeleigh Windham, Seneca   31

Abigail Ridge, Marlboro Academy   31

Shelby Nisbet, Wagener-Salley  30

Kaitlynn Creel, Woodland    29

Morgan Gunter, Wagener-Salley  29

Hannah Goodwin, White Knoll    29

Ginna Leaphart, White Knoll   29

Codi Horne, Lewisville   29

Taylor Gleason, May River   27

Kourtney Culcleasure, River Bluff  26

Haley Welsch, May River  26

Tweety Robinson, Ninety-Six   26

Jasmine Morse, Seneca   26

Maelyn Thompson, Johnsonville   25

Kyra Shuler, Barnwell   25

Addie Pate, Seneca   25

Ragan Liles, Marlboro Academy  25

Laurel Shaw, Dreher   25

Abree Jones, Dreher   25

Taylor Antley, White Knoll    24

Shircoria Bosket, North Augusta   24

Caitlyn Burke, River Bluff   24

Maci Hutto, South Aiken   24

Amber Bass, Lewisville   23

Ariel Johnson, White Knoll   23

Madison King, Wren   23

Anna Beth Grissom, Barnwell    23

Brenna Kirkland, Wagener-Salley  23

Jada Parsons, Johnsonville   23

Marlayna Singleton, Blackville-Hilda  23

Samantha Bryant, Marlboro Academy   23

Claire Gilmore, St. Johns Christian   22 

Makala Seawright, Dreher  22

Nyla Jenkins, Blackville-Hilda  22

Taylor Butts, South Aiken   21

Emily Ayers, North Augusta  21

Tori Ernandez, Lewisville    21

Haven Birchfield, Marlboro Academy   21

Laney McLaurin, Marlboro Academy  21

Lauren Collie, Fort Mill   20

Bree McBride, Wren   20

Jenna Hartman, Powdersville   20

Becca Fleetwood, Powdersville   20

Haley Duncan, Woodland    19

Abby Thomas, Lewisville    19

Kaylie Pridgen, Barnwell   19

Mary Claire Sumner, Beaufort  19

Sarah Price, Landrum    19

Hope Glover, St. Johns Christian   19

Madison Miller, White Knoll   18

Emmy Copeland, Lamar   18

Nari Coe, Lamar   18

Ashley Walker, Pelion   18

Nyla Jenkins, Blackville-Hilda   18

Victoria Hernandez, Whale Branch   18

Alexis Odum, Lewisville   18

Lauren Crocker, Lewisville    18

Shelby Davies, White Knoll  17

Marissa McDermott, Fort Mill  17

Payton Lemire, Fort Mill  17

Malea Williams, Barnwell   17

Ivy Bryan, Thomas Heyward Academy   17

Bri Kayton, Pelion   17

Emalee Smith, York  17

Haley Welsch, May River   17

Laurel Shaw, Dreher    17

Makala Seawright, Dreher  17

Chyla Simmons, Whale Branch  17

Shelby Evilsizer, Seneca   17

Jenna Ridge, Marlboro Academy  17

Maggie Leviner, Johnsonville   16

Emma Collins, Wren  16

Williams Libby, White Knoll  16

Alayna DeLong, Thomas Heyward Academy  16

Kirby Blakely, Johnsonville  16

Carlee Shannon, York   16

Emily Cook, Beaufort   16

Kylie Bridgemon, Barnwell    16

Hedie Anderson, Lamar    16

Taylor Gleason, May River   16

Sam Van Camp, York   16

McKenzie Young, Battery Creek  16

Rachel Smith, Landrum   16

Kendall Watson, Cardinal Newman   16

Nya Simmons, Whale Branch  16

Jennifer Kanagy, Williston-Elko  16

A P Pelfrey, River Bluff  16

Claire Cole, River Bluff  16

Ashley Willis, River Bluff  16

Hannah McCallister, Lewisville   16

.

HOME RUNS

Shircoria Bosket, North Augusta   11

Karly Heath, North Augusta   8

Maci Hutto, South Aiken   7

Taylor Gleason, May River  7

Ginna Leaphart, White Knoll   6

Madison Miller, White Knoll  6

Maria Molloseau, Seneca  6

Andrea Lyon, White Knoll   5

Caitlyn Burke, River Bluff  5

Jasmine Morse, Seneca   4

Maelyn Thompson, Johnsonville   4

Hannah Goodwin, White Knoll  4

Emily Ayers, North Augusta   4

Brezhay Chambers, Northwestern   4

Claire Gilmore, St. Johns Christian  4

Emily Crosby, Battery Creek   4

Hannah Bostic, Spring Valley   3

A P Pelfrey, River Bluff  3

Jasmine Morse, Seneca   3

Payton Lemire, Fort Mill  3

Krislynn Coolong, Beaufort   3

Grace Wallace, North augusta    3

Michacia Manley, May River   3

Emily McClary, Blackville-Hilda   3

Shaylenn Grey, Midland Valley   3

Peyton Holley, North Central    3

Emily Crosby, Battery Creek  3

Jordyn Parker, Bluffton  3

Taylor Antley, White Knoll  3

Bailee New, Dixie    3

Haven Birchfield, Marlboro Academy  3

Samantha Bryant, Marlboro Academy   3

Journeigh Doray, Battery Creek   3

Xandi Lovelace, York   3

Shaylenn Grey, Midland Valley  3

Peyton Holley, North Central  3

Cassie Mcinerney, Fort Mill  2

Taylor Newton, White Knoll  2

Emlee Smith, York  2

Erin Goff, Blythewood   2

Sydney Adams, Fort Mill  2

Ashleigh Windham, Lamar  2

Alexis Edgerton, Spring Valley  2

Cameron Cooper, Spring Valley  2

Sam Van Camp, York    2

DeOuizha Love, York  2

Tweety Robinson, Ninety-Six   2

Sarah Price, Landrum   2

Ashley Heard, T.L. Hanna   2

Caroline O'Hara, Beaufort  2

Chyla Simmons, Whale Branch   2

Taylor Antley, White Knoll  2

Haley Welsch, May River  2

Peyton Yenchik, Gaffney    2

Emma Price, Gaffney   2

Amber Bass, Lewisville    2

Olivia Powell, Johnsonville   2

Lindsay Hunter, Marlboro Academy  2

Laney McLaurin, Marlboro Academy   2

Abigail Ridge, Marlboro Academy  2

Kendall Parker, Blythewood   2

Ashleigh Windham, Lamar  2

Shelby Miller, Williston-Elko   2

 

STOLEN BASES

Jennifer Kanagy, Williston-Elko    23

Savannah Corbin, Low Country Leadership   22

Nya Simmons, Whale Branch    21

Blair Corbin, Low Country Leadership   20

Nyla Jenkins, Blackville-Hilda   18

Chara Wootten, Williston-Elko   18

Karly Heath, North Augusta  17

Madison King, Wren   17

Laurel Shaw, Dreher   17

Erin Boyer, Cardinal Newman    16

Lindsay Hunter, Marlboro Academy  16

Kelci Brown,  Barnwell   16

Victoria Hernandez, Whale Branch  16

Chyla Simmons, Whale Branch   15

Taylor Ashline, Pelion  15

Tanasia Campbell, Whale Branch   15

Tristen Peeples, Low Country Leadership   15

Claire Gilmore, St. Johns Christian   14

Kaylee Wooten, Williston-Elko   14

McKenzie Young, Battery Creek   14

Emma Collins, Wren  14

Chloe Thomas, Lewisville   14

Isabella Hehr, Low Country Leadership   13

Makala Seawright, Dreher   12

Kourtney Culcleasure, River Bluff   12

Mykheala Seawright, Dreher  12

Cassie Wancheck, Northwestern   11

Madisyn Williams, Williston-Elko   11

Tayler Donaldon, Low Country Leadership   11

Cameron Jackson, Wagener-Salley   11

Monique Berba, Dreher   11

Abree Jones, Dreher  10

Carlee Shannon, York   10

Lauren Slade, Augusta Christian   10

Brittany Schnke, Wilson   10

Hope Glover, St. Johns Christian  10

Jasmine Hogan, Cardinal Newman  10

Carmen Barfield, Low Country Leadership   10

Emily Ayers, North Augusta   9

Felicity Johnson, W.J. Keenan    9

Monique Berba, Dreher   11

Codi Horne, Lewisville   9

Tori Ernandez, Lewisville   9

Kiersten Myers, North Augusta   9

Macey Drye, Riverside   9

Alayna Delong, Thomas Heyward Academy    9

Abigail Ridge, Marlboro Academy  8

Kyra Shuler, Barnwell    8

Adrianna Beradino, Low Country Leadership    8

Marlayna Singleton, Blackville-Hilda    8

Alston Smith, W.J. Keenan    8

Julianna Greer, Battery Creek   8

Hannah Roberson, St. Johns Christian    8

Ally Morales, York   8

A'laysia Hill, W.J. Keenan   8

Cydney Boggs, Whale Branch   8

Morgan Gunter, Wagener-Salley   8

Lauren Crocker, Lewisville   8

Amber Bass, Lewisville   8

.

PITCHING EARNED RUN AVERAGE  (6.00/UNDER)

Karly Heath, North Augusta     0.00

Abby Thomas, Lewisville    0.00

Emily McClary, Blackville-Hilda    0.53

Kelci Brown, Barnwell    0.58

Bella Roy, Fort Mill    0.63

Jenna Greene, Marlboro Academy   0.69

Maria Molloseau, Seneca   0.71

Delanie Laudenbacher, Dixie    0.73

Emma Collins, Wren   0.97

Ashley Collins, Wren   1.04

Cameron Jackson, Wagener-Salley   1.17

Savannah Rodgers, Wardlaw Academy    1.22

Brianna Wilson, Woodland    1.26

Caroline Cockrell, North Augusta    1.37

Kayla Ogle, Clover     1.44

Chloe Thomas, Lewisville    1.48

Caitlyn Cox, Landrum    1.76

Cheyenne Strong, Thomas Heyward Academy   1.77

Andrea Lyon, White Knoll    1.81

Jada Parsons, Johnsonville     1.99

Emily Mayson, Midland Valley    2.23

Ragan Liles, Marlboro Academy   2.23

Maggie Wells, Walhalla    2.31

Ally Morales, York    2.55

Haley Welsch, May River    2.91

Leigh Sharpe, River Bluff    3.10

Ashley Aman, T.L. Hanna    3.17

Ashley Willis, River Bluff   3.60

Shelby Duckett, Walhalla    3.69

Abby Outlaw, North Central    3.93

Mary Claire Sumner, Beaufort   3.96

Becca Fleetwood, Powdersville    3.99

Kathleen Sumner, Lamar   4.44

Gabby Molloseau, Seneca   4.46

Jenna heath, South Aiken    4.48

Kylee Savell, South Aiken   4.49

Shelby Nisbet, Wagener-Salley   4.62

Carlee Stockman, Ninety-Six    4.92

Brezhay Chambers, Northwestern    4.99

Sydney Phillips, York   5.55

Emily Babbitt, Blythewood   5.86

.

PITCHING STRIKEOUTS

Maria Molloseau, Seneca   200

Bella Roy, Fort Mill       199

Delanie Laudenbacher, Dixie    196

Jenna Greene, Marlboro Academy    190

Kayla Ogle, Clover     151

Andrea Lyon, White Knoll     122

Emily McClary, Blackville-Hilda   115

Karly Heath, North Augusta    107

Cheyenne Strong, Thomas Heyward Academy    104

Chloe Thomas, Lewisville   96

Emma Collins, Wren   95

Carlee Stockman, Ninety-Six     85

Kelci Brown, Barnwell    79

Shelby Nisbet, Wagener-Salley   69

Kayla Ogle, Clover   64

Caroline Cockrell, North Augusta   61

Jenna Shipley, Whale Branch  61

Brezhay Chambers, Northwestern    60

Jada Parsons, Johnsonville   56

Brianna Wilson, Woodland    55

Amber Northcutt, Pelion    54

Mary Claire Sumner, Beaufort   53

Emily Mayson, Midland Valley    52

Becca Fleetwood, Powdersville    43

Savannah Rodgers, Wardlaw Academy  43

Caitlyn Cox, Landrum    42

Ashley Collins, Wren  41

Kathleen Sumner, Lamar   41

Maggie Wells, Walhalla    35

Ashley Willis, River Bluff   35

Abi Gardner, Powdersville    33

Ragan Liles, Marlboro Academy    33

Jasmine Hogan, Cardinal Newman    32

Ally Morales, York   32

Adrianna Beradine, Low Country Leadership   30

Morgan Scott, Dutch Fork   29

Delanie Laudenbacher, Dixie   29

Shelby Miller, Williston-Elko   28

Shelby Duckett, Walhalla  26

Jakala Washington, Dreher  25

Emily Cook, Beaufort   24

Kaylee Savell, South Aiken  23

Haley Welsch, May River  23

Sydney Phillips, York   23

Kelsey Brown, Brashier Middle College  23

Kyleigh Peeples, Battery Creek    23

Abby Thomas, Lewisville  23

Keeley Bowman, Silver Bluff    21

Isabel Shellnut, Northwestern   21

Molly Coleman, Spring Valley   21

Abby Thomas, Lewisville   20

Abby Outlaw, North Central   20

.

PITCHING WINS

Delanie Laudenacher, Dixie    19

Maria Molloseau, Seneca   19

Jenna Greene, Marlboro Academy    16

Andrea Lyon, White Knoll    15

Kayla Ogle, Clover   14

Chloe Thomas, Lewisville    14

Jada Parsons, Johnsonville  11

Bella Roy, Fort Mill   11

Kelci Brown, Barnwell   10

Karly Heath, North Augusta  10

Ragan Liles, Marlboro Academy   9

Caroline Cockrell, North Augusta   8

Emma Collins, Wren   8

Ashley Collins, Wren   7

Emily McClary, Blackville-Hilda  7

Cheyene Strong, Thomas Heyward Academy   7

Shelby Nisbet, Wagener-Salley    7

Haley Welsch, May River   6

Sydney Phillips, York   5

Caitlyn Cox, Landrum    5

Kathleen Sumner, Lamar   5

Carlee Stockman, Ninety-Six   5

Kendall Parker, Blythewood   5

Abby Thomas, Lewisville    5

Kyleigh Peeples, Battery Creek   4

Savannah Rodgers, Wardlaw Academy   4

Cameron Jackson, Wagener-Salley  4

Leigh Sharpe, River Bluff   4

Iana Williams, Military Magnet    3

Taylor Gleason, May River  3

Jakala Washington, Dreher  3

Delanie Laudenbacher, Dixie   3

Emily Cook, Beaufort   3

Adrianna Beradino, Low Country Leadership  3

Shelby Miller, Williston-Elko    3

Savannah Sealy, Augusta Christian   3

Megan Martin, South Aiken    3

Mary Claire Sumner, Beaufort  3

Molly Coleman, Spring Valley  3

Brezhay Chambers, Northwestern    3

Amber Northcutt, Pelion  3

.

NO HITTERS PITCHED

Chloe Thomas, Lewisville   3

Maria Molloseau, Seneca   3

Abby Thomas, Lewisville   2

Kathleen Sumner, Lamar   2

Savannah Sealy, Augusta Christian   2

Cheyenne Strong, Thomas Heyward Academy  2

Ally Morales, York   2

Sydney Phillips  York  1

Danielle Dudley, Thomas Heyward Academy  1

Kyleigh Peeples, Battery Creek  1

Alexus Atkins, Landrum  1

Brook Thames, Johnsonville   1

Emma Collins, Wren   1

MaKenzie Livingston, Wren   1

Ashley Collins, Wren  1

Bella Roy, Fort Mill   1

Carley Stockman, Ninety-Six  1

Karly Heath, North Augusta   1

Maria Molloseau, Seneca  1

Andrea Lyon, White Knoll   1

.

 

 

 

 

 

© 2017 High School Sports Report

Scroll To Top